Başakdent Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Anasayfa
Hakkımızda
Hekimlerimiz
Hekiminize Danışın
Tedavi Örnekleri
İletişim

Çocuk Ortodontisi Hakkında Sıklıkla Sorulan Sorular

Önleyici ortodontik tedavi ne demektir?
Önleyici ortodontik tedavi bir çapraşıklık oluşmadan  önüne geçmek anlamına gelir. Amaç kalıcı dişlerin yerleşmesi için yeterli yerin elde edilmesini sağlamaktır. Erken kaybedilen süt dişinin yerini muhafaza etmek için bir yer tutucu yapılabilir ya da  kalıcı dişin yerleşeceği alanı sağlamak için süt dişi çekilebilir.

Durdurucu ortodontik tedavi ne demektir?
Durdurucu ortodontik tedavi, tedavi edilmediği takdirde daha da büyük sorunlara yol açabilecek sorunların tedavisi için uygulanan tedavi şeklidir. Amaç oluşan ortodontik problemin şiddetini azaltmak ve sebebi ortadan kaldırmaktır. Sonradan yapılacak esas tedavinin süresini kısaltır. Bu tedavilere örnek olarak; parmak emme alışkanlığının bıraktırılması, süt dişi çekerek ya da süt dişi boyutlarında düzenlemeler yaparak kalıcı dişler için yer kazanmak verilebilir. Durdurucu ortodontik tedavi süt dişli ya da karışık dişli dönemde yapılabilir. Fakat bir hasta tek fazlı durdurucu tedaviden daha fazlasına gereksinim duyabilir.

Esas ortodontik tedavi ne demektir?

Esas ortodontik tedavi dişlerin sıralanışındaki problemleri, çenelerin fonksiyonlarını ve alt ve üst dişlerin uyumunu içerir. Esas ortodontik tedavinin amacı tanımlanmış olan problemi düzeltmek ve kapanışı normal konumuna getirmektir. Tedavi süt, karışık ya da kalıcı dişli dönemde başlayabilir. Tedavi; istenen sonuca, mevcut probleme bağlı olarak tek ya da çift aşamalı olarak yapılabilir.
Ortodontik tedavi ağız cerrahisi, periodontoloji ve protez dallarıyla koordine şekilde gidebilir.
Esas ortodontik tedavi bittikten sonra dişler yeni pozisyonlarına alışana kadar takviye tedavisine geçilir.

Yer tutucu ne amaçla kullanılırlar

Süt azı dişleri kendilerinden sonra gelecek kalıcı dişler için yer tutucu görevi görürler. Çocuk süt azı dişini zamanından önce kaybettiğinde diğer dişlerin bu bölgeye kayıp aradaki mesafenin kaybedilmemesi için özel bir aparey bu bölgeye yerleştirilir

Çocuğun büyüme gelişimi ortodontik tedaviyi nasıl etkiler?
Ortodontik tedavi ve büyüme gelişim birbirini tamamlar. En yaygın ortodontik problem üst ön dişlerin öne fırlamış bir pozisyonda olmasıdır. Bu problemin en yaygın sebebi alt çenenin üst çeneden daha kısa olmasıdır. Sadece ön dişlerin çok ilerde konumlanması da bu problemin sebebi olabilir. Alt ve üst çenelerin gelişimi sırasında çeşitli ortodontik apareylerin kullandırılması bu farkların azaltılmasını sağlayabilir. Çok ciddi çene boyut uyumsuzluklarında ise ortodontik tedavi sonrası büyüme gelişim de  tamamlandıktan sonra düzeltici cerrahi operasyonlar da uygulanabilir fakat daha az karşılaşılan bir durumdur.
Yedi yaşından önce çocuk ortodontik  muayeneden geçerse büyüme gelişimle ilgili  problemler zamanında tanımlanmış olur ve gerekli müdahaleler doğru zamanda yapılabilir.

Çocuğum braketlerle spor yapabilir mi?
Evet. Fakat bisiklet sürerken, kay kay yaparken yada herhangi bir dövüş sporu yaparken ağız koruyucu kullanması önerilebilir. Ortodontistinize danışmanız önerilir.

Braketlerle müzik enstrümanları çalabilir mi?
Üflemeli çalgıları çalmak adaptasyon süresi gerektirir. Fakat alıştıktan sonra varlığı ile yokluğu anlaşılmaz.

 Neden bazen ortodontik tedavi süresi öngörülenden uzun sürüyor?
Ortodontik tedavi süresi önceden tahmin edilmesi adı üstünde sadece tahmindir. Hastalar farklı oranlarda gelişim gösterirler ve ortodontik tedavilere farklı şekilde cevap verirler. Ortodontistin aklında belli başlı tedavi amaçları vardır ve bu sonuçlara ulaşana kadar tedaviyi devam ettirir. Hasta kooperasyonu ise tedavinin esas belirleyicisidir. Elastiklerini kullanan,  Ağız dışı apareyini takan, tellerine zarar vermeyen hasta tedavisini iyi sonuçlarla  hemen hemen zamanında bitirir.

Hasta kooperasyonu ne demektir ve tedavide ne kadar önemlidir?
İyi hasta kooperasyonu sadece apareylerini önerilen şekilde kullanmak ve ağız hijyenine dikkat etmek demek değildir. Hasta aynı zamanda tedavinin aktif bir parçasıdır.
Başarılı bir ortodontik tedavi hasta ile ortodontistin ısrarlı ve devamlı kooperasyonunu gerektirir. Tedavi planını başarılı bir şekilde tamamlamak için hasta ağız temizliğine özen göstermeli, önerilen apareyleri önerilen saatlerde kullanmalı, tellere zarar verecek gıdaları tüketmemeli ve randevularına zamanında gelmelidir. Hasar görmüş apareyler tedavi süresini uzattıkları gibi istenmeyen yan etkiler de yapabilirler.
Dişleri ve dişetlerini sağlıklı tutmak için ortodontik tedavi süresince  aile diş hekimine de düzenli olarak gidilmelidir.

Çocuğumu ortodontik muayene için bir ortodontiste götürdüm. Ortodontist tedavi önerdi. İkinci  bir fikir almam gerekir mi?

Önerilen tedaviyi aile diş hekiminizle de görüşmeniz gerekir. Kendinizi daha iyi hissedecekseniz arkadaşlarınızın yada diş hekiminizin önerdiği başaka bir ortodontistten de görüş alabilirsiniz.

Çift aşamalı tedavi ne demektir?

Tedavinin iki süreçte yapılacağını anlatır. Birincisi durdurucu ortodontik tedavidir, ikincisi ise esas ortodontik tedavidir.

Çocuğumun bazı arkadaşları ortodontik tedaviye başladı fakat  ortodontistimiz benim çocuğumun bir süre daha beklemesi gerektiğini söyledi. Neden tedavilerinde böyle bir fark var?

Her tedavi planı kişiye ve onun spesifik problemine özgüdür. Bazı vakalarda çocuk daha erken büyüme gelişimini tamamlar ve daha ciddi problemleri engellemek için daha erken tedaviye başlamak gerekir. Ortodontistiniz en uygun tedaviyi planlayacak olan tek kişidir. Eğer aklınıza takılanlar varsa ortodontistinizle görüşmeniz gerekir.

Ortodontik tedavi  görebilir mi?
Nikel içermeyen apareyler mevcuttur. Çocuğunuzun alerjisini ortodontistinize iletin.


ORTODONTİ

Ortodontik tedavi nedir
Çocuklarda ortodontik tedaviler
Çocuk Ortodontisi Hakkında Sıklıkla Sorulan Sorular
Gençlerde Ortodontik Tedaviler
Yetişkinlerde Ortodontik Tedaviler

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

www.teknoakademi.com